[sc:adsence]

     100 років! Як важко усвідомити весь життєвий досвід, який накопичується за цей період. Тільки уявіть, що відбулося за останні 100 років: Україна входить до складу СРСР, потім – голодомор 1932-1933 років, перенесення столиці з Харкова до Києва, початок Другої світової війни та перемога над німецько-фашистськими загарбниками, відбудова держави, арешти української інтелігенції, приєднання Криму, здобуття незалежності та сучасна історія України… І весь цей час, щоправда під різними назвами, на Очаківщині існувала газета «Чорноморська зірка».

     21 травня 1919 року вийшов перший номер газети, тоді ще під назвою «Известия» – видання Очаківського виконкому та райпарткому. Так ця дата стала точкою відліку в розвитку місцевого друку і журналістики. У 20-х роках газета була перейменована на «Красный Очаков» і почала виходити тричі на тиждень. А з 1930 року, в часи відбудови і колективізації, очаківська районна газета розповсюджується під назвою «Колективіст Очаківщини», і лише у 60-х роках змінює назву на «Чорноморська зірка», яка і сьогодні лишається незмінною.

     Газета – це не просто друковане видання, це літопис нашого часу. За десять десятиліть на її сторінках відобразилась вся історія не тільки Очаківщини, а й України в цілому. Її трудовий колектив, ветерани журналістики, по праву можуть з гордістю озирнутися на пройдений шлях, який не був прямим та легким.

Та незважаючи на всі труднощі, з якими стикався колектив газети у всі роки свого існування, 21 травня 2019 року наша «Зірка» відсвяткувала свій 100-річний ювілей.

     Ця знаменна дата відзначалася у залі військово-історичного музею ім. О.В. Суворова і зібрала велику кількість друзів редакції – представників місцевої влади, наших читачів, дописувачів і, звісно, ветеранів «Чорноморської зірки». Саме колишні працівники пера заклали ті традиції і моральні принципи, які й досі намагається наслідувати сьогоднішнє покоління журналістів – чесність, об’єктивність, нетерпимість до тиску на пресу, сміливість виказувати свою думку.

     Один з ветеранів нашої газети, запрошених на свято, В.О. Ільїн (редактор «Ч.З.» у 1980-1987 роках) поді-лився власними спогадами. «Вчора ввечері, коли рився у фотографіях, знайшов одну, яка начебто зроблена кілька днів тому, так страшенно швидко летить життя. А там стоять редактор «Южной правды», редактор «Молодіжки», голова телерадіокомітету… Кінбурн… Це було 40 років тому, 21 травня 1979 року. Наче вчора я очолив газету, і разом з колективом ми зробили її однією з кращих в Союзі. Ми пачками складали грамоти з всеукраїнських і республіканських конкурсів. Все життя можна згадувати частинами, але найлегше і найприємніше мені згадувати часи, коли я робив у «Чорноморській зірці». Були здобутки, нехай невеликі, але вони давали внутрішній «кайф». Неправду говорять, що дуже важко було з тією партійною цензурою.
      Було все, але при бажанні, щоб не ховатися від проблем, можна було все вирішити», – розповідав Всеволод Олександрович. Він пригадав, як йшов проти системи і, завдяки своїй принциповості, часто вигравав. Були й кумедні випадки, наприклад, коли йому і його заступнику Андрющенку на кам’янських ставках без письмового дозволу голови колгоспу «Україна» І.С. Шевченка не дозволяли хробаків копати для рибалки. Що ж було робити? Знайшли його у полі, і він дав їм «папір»: «Разрешаю накопать червей. Шевченко». Наостанку Всеволод Олександрович дав сьогоднішнім журналістам декілька порад, до яких вони обов’язково дослухаються.

     Окрім поважних ветеранів журналістської та друкарської справи, на свято прийшли представники влади різних рівнів.

Теплими словами привітав ювілярів депутат обласної ради Х.З. Гемаєв. «Я хочу привітати зі сторіччям не тільки колектив газети «Чорноморська зірка», а й увесь Очаківський район і місто, всіх мешканців Очаківщини, бо це спільне свято. Я розумію, як важко працювати в умовах частої зміни влади та політичного вектору і при цьому бути максимально об’єктивними та незалежними. Я вам бажаю миру, успіхів, здоров’я», – звернувся до працівників редакції Хасан Зубайович.

    «Для мене велика честь поздоровити редакцію «Чорноморської зірки» з таким поважним ювілеєм, – розпочав своє вітання голова Очаківської РДА С.В. Самоуков. – Ви – рупор Очаківщини, тому вашим основним завданням є правдиве висвітлення подій». Також Сергій Вікторович передав вітання та подарунок від народного депутата Б.Ю. Козиря, який, на жаль, не зміг особисто приїхати на свято.

     Подальших здобутків, успіхів у роботі та наснаги побажав колективу голова Очаківської районної ради Г.П. Олійник.

    Від імені Очаківської міської влади ювілярів привітав депутат М. Припутнєв.

 

 

 

 

 

    З благословенням та подарунками прийшли на свято й представники духовенства – настоятель Очаківської та Іванівської парафій Православної Церкви України отець Михайло (Грибович) і настоятель Чорноморського Святопокровського храму протоієрей Андрій (Голуб).

     Подякою за патріотичну позицію, плідну співпрацю, вчасне висвітлення подій, вагомий внесок у виховання патріотичного духу від Очаківського військового комісару Г.П. Леурди був нагороджений весь колектив редакції.

 

    Приємною несподіванкою для працівників «Чорноморської зірки» став приїзд колег з Арбузинського району. Від імені всього свого колективу ювілярів привітала головний редактор газети «Нове життя» Ганна Волошина. Дійсно, хто краще зрозуміє весь романтизм та складність сьогоднішньої журналістики, як не ті, хто щодня стикаються з цим. «Зараз газетна справа – це питання виживання, – наголосила гостя, – тим паче, коли стільки тиску навкруги. Ми бажаємо вам в цій боротьбі вижити, залишитися вірним журналістській діяльності, вірним своїм принципам». Також колега побажала гострого пера, цікавих тем і великих тиражів.

     Звернулася до усіх з вітальним словом і редактор газети «Чорноморська зірка» Н.С. Пишук. Вона подякувала всім газетярам-ветеранам, які доклали багато зусиль аби «Чорноморська зірка» існувала протягом всіх цих довгих 100-а років. «Останні три роки, під час яких проходив процес реформування, далися дуже важко. Ми зіткнулися з багатьма перешкодами, але ми їх подолали і сьогоднішнє свято є тому доказом. Ми дуже вдячні всім, хто підтримав нас у цей нелегкий час – представникам влади, господарств, підприємств і, звісно, нашим передплатникам. Дякуємо за підтримку нашим спонсорам, партнерам. Величезні слова вдячності хочеться висловити талановитим артистам Очакова та Очаківського району, завдяки яким вдалося організувати таке прекрасне свято», – наголосила Наталія Сергіївна.

     І дійсно, свято не було б таким чудовим без наших талановитих артистів. Народний ансамбль танцю «Золотий колос» (керівник – заслужений працівник культури України Світлана Володимирівна Козлова), танцювальний колектив Кам’янської сільської ради «Кам’янчанка» (керівник – Салова Марина
Олександрівна), співаки Каріна Вашистюк, дует «Кам’янчанка», Олександр Кириченко, Анастасія Жеребко і неперевершена Людмила Хаткевич зробили свято неймовірно яскравим. Вони вкотре довели, що Очаківська земля багата талантами.

     І одним з таких талантів є неперевершений майстер слова Юрій Васильович Зіньковський, вручення Грамоти за активну життєву позицію, довголітню дружбу і співпрацю та пам’ятного подарунка якому зала зустріла довготривалими оплесками.

    Народження газети – це диво. За цими словами – величезна праця журналістів, всього редакційного колективу: чіткий ритм, терміновість завдань, безсонні ночі, нагальні повідомлення в номер, залізна обмеженість часу, пошук думки, політ фантазії. У «Чорноморській зірці» завжди працювали і працюють справжні ентузіасти і майстри своєї справи, закохані в свою професію. Та наодинці впоратися було б неможливо. На щастя, за всі роки свого існування, редакція назбирала величезний скарб – це ви, мешканці Очаківщини, наші головні критики та найліпші друзі. Саме задля вас колектив газети працює чи не щоденно, інколи роблячи неможливе, аби ви вчасно отримали видання.

Ми щиро дякуємо всім, хто прийшов розділити з нами радість святкування 100-річчя газети «Чорноморська зірка»! Величезне спасибі нашим газетярям-ветеранам, які змогли долучитися до знаменної події! Приносимо вибачення всім, кого не змогли чи забули запросити. Такий формат святкування для нашого колективу вперше, тому просимо не ображатися, якщо когось не згадали.

     Дуже дякуємо за підтримку, увагу, за допомогу в організації і проведенні святкування ювілею газети, за
фінансову та матеріальну допомогу – Гемаєву Хасану Зубайовичу, Стояновій Любові Степанівні, Костерчуку
Андрію Івановичу, працівникам магазину «Продукти» та його власникам Олійникам Олександру Михайловичу та Валентині Іванівні, Дмитренку Андрію Анатолійовичу, Марченку Вадиму Миколайовичу, Плохотнюку Ростиславу Олеговичу (магазин побутової техніки «ПокупкаОк»).

Щиро вдячні працівникам військово-історичного музею ім. О.В. Суворова та керівнику Захаровій Анжелі Юріївні за надане приміщення, допомогу в організації і проведенні святкування та за оформлення тематичної виставки до нашого поважного ювілею! Також велике спасибі за допомогу Очаківській міській бібліотеці та її завідувачу Білій Ганні Вікторівні.

Дуже приємно було почути привітання від народного депутата України. Дякуємо Борису Юрійовичу Козирю за приємні слова та побажання, за подарунок, за те, що його уваги вистачає на всіх, і що в цей святковий день не забув згадати про нас!

     Велике спасибі Агафонову Григорію Михайловичу за цінний подарунок та за те, що, незважаючи на зайнятість і всупереч примхам погоди, знайшов час особисто привітати нас.

Приємно було бачити на нашому святі церковнослужителів – отців Андрія (Голуба) та Михайла (Грибовича). Та ще більш приємно почути красиві слова привітань!

Дякуємо всім талановитим артистам нашого міста та району і їхнім керівникам, ведучим заходу Анні Власюк та Сергію Боженку, які подарували чудовий настрій всім присутнім!

Бажаємо добра, миру, здоров’я та матеріального достатку! Тож, до зустрічі на сторінках нашої газети «Чорноморська зірка»!