[sc:adsence]

Шановні батьки та діти! Вже багато місяців поспіль у мережі Інтернет обговорюють підліткову гру “Синій кіт”. Або ж “Тихий дім”, “Море китів”, “Розбуди мене о 4:20”. У смертельної гри багато назв, але результат завжди однаковий – закінчене життя і зламані горем батьки, які не розуміють, що ж змусило дитину звести рахунки з життям.

Найперші згадки про “море китів” з’явилися в Мережі ще два роки тому. Тоді ця хвиля прокотилася по всій Росії, про неї писали навіть великі видання, вели власні розслідування. Посадили за грати навіть адміністратора однієї з груп – Філіпа “Ліса”, який підштовхував підлітків до самогубства у закритих групах, де учасникам протягом 50 днів давалися завдання, а у фіналі пропонувалося здійснити “самогубство”.

Умовами “гри” було спілкування з адміністраторами чату о 04:20, а також носіння при собі ножів і нанесення порізів на руки. Основний принцип – підліток нібито пише на своїй сторінці в соціальних мережах пару повідомлень #синій кит, #тихий будинок, #я в игре #разбуди меня в 4:20, #f57, #f58, після чого з ним зв’язується куратор. Однак просто порізами на руках не обходиться. Зовсім нещодавно у підлітків з’явилися нові запити. Тепер з “квестів” є “Біжи або помри”. Дитина повинна перебігти дорогу впритул до машини, що наближається.

Але це не розгадує головну загадку – чому ж вони виконують все, що наказують їм робити адміністратори груп смерті” – найчастіше такі ж школярі, як і їхні жертви?

А ось розгадок чимало. Багато хто з хлопців і дівчат підліткового віку вже стикалися з дуже “дорослими проблемами”. Нерозуміння, невизначеність майбутнього і нерозділена любов, яка в цьому віці здається єдиною – можуть підкосити і дорослу людину. І до підлітка, пригніченого цими речами приходять думки про те, що тут не так вже й добре, як може бути. А ввічливі адміністратори смертельних груп вже напоготові з цілими альбомами сумної монотонної музики, уявною підтримкою і розумінням, і великою кількістю картинок з пригнічуючими пейзажами і словами про безвихідь.

Особливо на підлітків впливає час, в яке творці груп воліють спілкуватися зі своїми жертвами – близько 4:00 години ранку. Досвітній час і практична відсутність сну у підлітка інколи змішує сон і реальності та дії відчуваються нереальними. Тоді зловмисники і знаходять момент, щоб повідомити – “Все, що відбувається – сон. Вийди на дах, крокуй з нього – та прокинься.”

І це тільки одна зі схем. Друга – це погрози на адресу близьких дитини, яка вплуталась в подібну групу. Так звані куратори випитують у підлітка особисту інформацію, адресу проживання та, якщо дитина вирішує припинити гру, починаються погрози розкриття листувань, опублікування інтимних фото, які також були у списках “завдань” групи. І багато з тих, хто вже пішов з життя – могли зробити це під страхом ганьби або бажання вберегти своїх рідних.

У багатьох підлітків трапляються проблеми у житті, які здаються їм нерозв’язними. Тоді вони найбільше потребують підтримки і любові своїх близьких людей – не показової і оптимістичної, а допомоги в розумінні себе і світу.

Тож, батьки та діти, будьте уважні один до одного,  довіряйте, спілкуйтесь та не приховуйте свої страхи і переживання від рідних, адже ніякі адміністратори сайтів, ігри чи друзі в соц. мережах ніколи не вирішать ваших проблем. Лише близькі та рідні люди здатні допомогти і підтримати.

За інф. Очаківського відділу ВП ГУНП В Миколаївській області