[sc:adsence]

Голова Очаківської РДА С.В. Самоуков
Інтерв’ю з головою Очаківської райдержадміністрації С.В. Самоуковим

Пройшов 2016 рік, рік реформ та зрушень, в нашому районі створені вже дві об’єднані територіальні громади – Куцурубська та Чорноморська. Ми вирішили запитати голову райдержадміністрації про підсумки минулого року та плани на майбутнє стосовно Очаківського району.

– Підсумувавши події минулого року, що Ви можете сказати про реформи, які пройшли по району.

– За підсумками децентралізації в районі залишилось 3 сільські ради – це Кам’янська, Козирська та Покровська. В порівнянні з іншими районами, ситуація непогана, децентралізація для Очаківського району, я вважаю, проходить спокійно. Якщо врахувати, що у 2016 році Куцурубська громада вже була створена і 40% прибуткового податку з району відійшло громаді, але тим не менш ми виконали і навіть перевиконали план бюджету. Ми тісно співпрацювали з сільськими радами Очаківського району щодо збалансування прибуткового податку по кожній сільській раді, за рахунок якого утримуються заклади культури, соціальні заклади, районна рада, тобто всі структури, які фінансуються з районного бюджету. Говорили про це і з сільськими головами, і з депутатським корпусом, проводили роз’яснювальну роботу серед одноосібників і сільських господарств, наводили у приклад сільські ради, які є прибутковими. В результаті кожна сільрада почала замислюватись, на що вона витрачає свій прибутковий податок. Ми, в першу чергу, дослухались до сільських голів та депутатів, з якими завжди знаходили спільну мову, тому й труднощів не виникало. І сільські депутати, і районна влада, і податкова служба прагнули, щоб доходи та видатки були збалансовані. Наприклад, у 2015 р. лише дві сільські ради були з позитивним балансом (прибутковими). А вже у 2016 році практично всі сільські ради підтягнулись, навіть ті, в яких був збитковий баланс. В порівнянні з 2015 роком різниця суттєва. Я вважаю, що завдяки нашим роз’ясненням, переконанням людей, тісній співпраці та спілкуванню з жителями району, одноосібниками, фермерами, ми й досягли таких позитивних результатів.

– Оскільки район складається тепер із трьох сіл, повинна була змінитись і чисельність районної ради та райдержадміністрації. Чи відбуваються скорочення штатів у цих органах влади?

– Так, скорочення були, але «живих» людей поки не чіпали, скорочували вакантні посади вже впродовж 2014-2016 р.р. Реорганізації відбуваються постійно, але районних коштів це не стосується, оскільки працівники райдержадміністрації отримують заробітну плату з державного бюджету. Інша ситуація по районній раді, яка вже скоротилась у 2016 році і продовжить скорочуватись, оскільки оплата праці в них здійснюється за рахунок районного бюджету.

– Чи планується приєднання Козирської, Покровської та Кам’янської сільських рад до об’єднаних територіальних громад, чи вони будуть якось розвиватись самостійно?

– Думаю, з часом і ці 3 сільські ради приєднаються до якихось громад, це лише питання часу. Адже децентралізація торкнеться всіх сіл району. Самостійно, я вважаю, вони не зможуть довго функціонувати. Не виключено, що з часом і громади зможуть об’єднуватись, можливо і нас це торкнеться. Я завжди лишався прихильником створення однієї громади в Очаківському районі. Незважаючи на свою самостійність, громади не повинні лишатись осторонь проблем Очаківського району. Наприклад, брати участь по розчищенню доріг від снігу. Ми повинні розуміти, що навіть після відокремлення сіл від району і приєднання до громад, все одно проблеми, які існують в районі, мають вирішуватись спільними зусиллями.

– А які зараз існують проблеми в нашому районі?

– Самими проблемними моментами для нас стали на 2017 рік – районний Будинок культури, районна бібліотека і районна рада, тобто їх утримання. Районна рада ще потрібна, ніхто не відміняв тих повноважень, які вона виконує, відповідно її потрібно утримувати за рахунок районного бюджету. Ще одне проблемне питання – це утримання районного Будинку культури, де є 3 прекрасних колективи, яких знає вся Миколаївська область – «Золотий колос», «Козаченьки» і вокально-інструментальний ансамбль «Очаків». Так склалося, що районний Будинок культури знаходиться на території міста Очаків і займаються в ньому практично 100% жителів міста. Теж саме стосується і районної бібліотеки, якою користуються також практично 100% жителів міста, але всі послуги сплачував районний бюджет. Але тепер 3 сільські ради вже не зможуть собі дозволити утримувати дані установи. Ми звертались у об’єднані громади з пропозицією перераховувати субвенцію для утримання районного Будинку культури, на що вони відповіли згодою забрати до себе на утримання всі колективи, але їх учасниками повинні стати жителі саме громад. Ми також письмово звернулись до міської ради, я був на бюджетній комісії, пояснив ситуацію і запропонував їм брати на утримання колективи до себе. Стосовно будівлі РБК, ми готові здати приміщення місту в оренду за 1 грн. Тож поки що чекаємо на відповідь від міської влади, далі будемо вирішувати, що робити з районним Будинком культури.

– Як нам відомо, бібліотекарі Очаківської центральної районної бібліотеки та районної дитячої бібліотеки попереджені про скорочення і працюють до березня місяця. В бібліотеці лишиться 2 одиниці по 0,5 ставки – директор ЦБС та бібліотекар з ФВЄФ.   Що планується робити з бібліотечними фондами та приміщенням дитячої бібліотеки?

– Ми написали до міської ради листа з пропозицією взяти в оренду бібліотечні фонди і приміщення дитячої районної бібліотеки. Від їх відповіді і буде залежати доля саме дитячої бібліотеки, або вона стане міською, або фонди доведеться передавати до сіл району і громад.

– Як ми знаємо, ситуація з Кам’янською музичною школою також є проблемним питанням на сьогодні?

– В с. Кам’янка є прекрасна музична школа. Але знову ж таки, проблема фінансування торкнулась як самої школи, так і бібліотеки. Ми написали листа на Кам’янську сільську раду, з приводу того, що там мінусовий показник балансу прибуткового податку, з проханням проаналізувати і прийняти рішення як по музичній школі, так і по бібліотеці. Наскільки мені відомо, Покровська сільрада вже готова взяти на себе видатки по утриманню 0,5 ставки бібліотекаря Покровської СБФ. Козирська сільрада має такі ж наміри щодо свого бібліотекаря. Чекаємо на відповідь від Кам’янської сільської ради, чи потрібна їм музична школа та бібліотека, а потім будемо дивитись, чи зможе район за рахунок Козирської та Покровської сільських рад утримувати ці заклади.

– Ми вже неодноразово з Вами спілкувались стосовно підтримки нашої газети, і в цьому році це питання суттєво ускладнилось. Адже передплатна вартість газети завжди була занижена для того, щоб її мали змогу передплатити більшість жителів району. Враховуючи підвищення мінімальної заробітної плати до 3200 газета стане ще більш збитковою. Ви, як співзасновник газети, що можете запропонувати?

– Треба доносити інформацію до людей і через пресу, і через громадськість,  і всіма доступними способами . Так, в цьому році проблемою стало виділення коштів на покриття збитків нашій районній газеті «Чорноморська зірка», оскільки бюджет теперішнього Очаківського району формується лише за рахунок трьох сільських рад. Ми звернулись до громад з пропозицією утримувати газету разом. Це можна зробити багатьма способами: в першу чергу, передплачувати її, укладати угоди з редакцією газети на висвітлення діяльності органів влади та органів місцевого самоврядування, допомагати у пошуках спонсорської підтримки, перераховувати субвенцію на покриття збитків газети. Я знаю, що Чорноморська громада готова до співпраці з «Чорноморською зіркою»,  районна рада та райдержадміністрація також поки лишаються у складі співзасновників газети, і будуть намагатись у всьому допомагати по мірі своїх можливостей. Громадам хочу сказати, що газета, як і багато інших закладів, району необхідна, і ми разом маємо її підтримати, тим більше, що в районі близько 1200 передплатників «Чорноморської зірки». Ми, органи влади та органи місцевого самоврядування, маємо забезпечити постійне інформування населення через пресу, а відповідно, передбачати кошти на це у своїх бюджетах.

– Ще одне питання, яке бентежить жителів району і громади, ремонт дороги Козирка-Парутине. Яка доля коштів, виділених відповідними сільськими радами, і чи почнуться нарешті ремонтні роботи в цьому році?

– У 2016 році Козирська та Парутинська сільські ради виділили зі свого бюджету по 100 тис. грн. на співфінансування ремонту дороги Козирка-Парутине. Кошти знаходяться в Миколаївському облавтодорі. А от кошти, які були виділені з державного бюджету для співфінансування, не були освоєні в минулому році. Причиною могла стати неодноразова зміна керівництва облавтодору, що спричинило неможливість проведення тендерів на виконання ремонтних робіт. Та сподіваюсь, що в цьому році роботи все ж таки розпочнуться.

– Скажіть, хто контролює діяльність перевізників по району та області (існування та дотримання графіку та правил перевезень, обмеження права сільських мешканців займати посадочні місця)?

– Офіційних скарг щодо порушень з боку перевізників до нас не надходило, але якщо таке звернення надійде, то вплинути в межах своїх повноважень ми маємо право. Буде створено комісію, і  по конкретному перевізнику проведено перевірку. В першу чергу, люди мають розуміти, що вони повинні купувати квиток, а не просто сплачувати  кошти водію. Водій не має права відмовити пасажиру , чи то він їде до села, чи до міста, в праві на посадочне місце, знову ж таки, якщо людина придбала квиток на автобус. Також люди мають знати, що стоячих пасажирів не повинно бути, це незаконно. Якщо все ж таки водій порушив право пасажира на посадочне місце, то громадянин має право  письмово звертатись до райдержадміністрації зі скаргою, в якій вказати номер автобусу, бажано прізвище водія, маршрут, будь-які дані, які вдалось зафіксувати.

– Які Ваші плани на майбутнє як очільника тепер вже «зменшеного» Очаківського району і що хочете сказати очільникам громад нашого району?

– Планую сприяти розвитку району, також допомагати громадам у їх розвитку, у створенні структур для нормальної роботи громад. Але ми всі повинні чути один одного, співпрацювати задля добробуту жителів району. Хочу побажати громадам, щоб вони максимально зберегли і розвивали ті заклади, які знаходяться в їх селах. Це заклади культури, освіти, спортивні секції та ін. Варто сказати, що в нашому районі досить багата культура, майже в кожному селі є клуби, інші заклади культури, школи мистецтв та багато іншого. Треба хазяйнувати з розумом та відповідальністю, і берегти те, що маємо.

Бесіду вела Н.ПИШУК. Фото Н.Пишук