[sc:adsence]

Соколов Д.С. З 30 січня Очаківський відділ поліції головного управління національної  поліції  в  Миколаївській  області очолює підполковник поліції Дмитро Сергійович Соколов. Він сам – уродженець  Куцуруба,  у  цьому  ж  селі закінчив  школу.  В  2002    році  вступив  до  Херсонського  юридичного інституту  Харківського університету  внутрішніх  справ,  який  закінчив з відзнакою. Його батьки зовсім не пов’язані  з  правоохоронною  сферою – батько працює в Очаківському порту, мати – агроном. Та вони всіляко підтримали вибір сина, тим самим давши йому путівку в життя. Після отримання диплому 2 роки працював  слідчим  в  Очаківському відділі міліції,  після  чого  тривалий час  обіймав  посаду  оперуповноваженого  в  управлінні  боротьби  з організованою злочинністю в Миколаївській області. Під час реформування УБОЗ скоротили, і Дмитро Сергійович повернувся в Очаківське відділення на посаду першого заступника начальника, на той час І.М. Вигівського. Коли Івану Михайловичу запропонували  посаду  заступника  начальника  ГУНП  в Миколаївській  області, начальником слідчого управління, Дмитро Сергійович виконував обов’язки начальника. І ось, 30 січня, наказ про його призначення був підписаний.
Ми напросилися у гості до Д.С. Соколова, щоб познайомитися з новим начальником Очаківського відділу поліції та поцікавитися, які зміни відбулись за останні пів року після нашої останньої бесіди з колишнім головним поліцейським Очаківщини І.М. Вигівським.
– Ще півроку тому Іван Михайлович розповідав нам про деякі труднощі у поліції, а саме про те, що не вистачає професійних кадрів,  автотранспорту  та  матеріального  забезпечення.  Що  змінилося з того часу?
– У вересні місяці Головне управління національної поліції в Миколаївській області пообіцяло нам оновити автопарк, будемо сподіватися, що так і буде. А що стосується кадрів, то з цим складніше. Зараз за штатом у нас повинно бути 90 людей, а займаних посад – трохи більше 50, отже некомплект суттєвий. Три поліцейських закріплені за безпекою дорожнього руху і виконують функції розформованого ДАІ. На даний час оголошено конкурс на 16 посад, бажаючі вже пройшли тестування та проходять фізичну підготовку. Будемо сподіватись, що до літа штат збільшиться, адже в цей період кримінальна ситуація значно погіршується.
Також суттєве збільшення заробітної плати, яка зараз становить від 7 до 10 тисяч гривень, повинно залучити більше охочих працювати у поліції. Звісно, зайнятість у нас більша, аніж у інших держслужбовців, але ми компенсуємо її матеріальним забезпеченням.
–  Спільною  проблемою  для  всіх  професійних галузей є дефіцит молодих спеціалістів. Як у вас з цим справи?
–  В  минулому  році  до  нас  прийшов  один  молодий спеціаліст одразу з профільного ВУЗу – Владислав Вікторович Половиніхін. Його батько до самої пенсії працював у нас в поліції, і зараз син продовжує його справу.  Хлопець  ще  молодий,  є  над  чим  працювати,  але найголовніше, що у нього є бажання та прагнення до самовдосконалення. А так, звісно, ця проблема існує. Ось,  наприклад,  у  цьому  році  декілька співробітників мають змогу піти на пенсію, а замінити їх ніким.
–  Минулий  рік  був  не  найкращим  для  Миколаївщини. Після ряду гучних історій, пов’язаних з поліцейськими, на той час голова Національної поліції України Хатія Деконаідзе оголосила масову «чистку». Чи це якось торкнулося нашого відділу поліції?
– Так, в процесі атестації у нас було звільнено п’ятнадцять чоловік, щоправда п’ять з них відновилися через суди. Останні ж або самі не захотіли судитися, або знайшли іншу роботу.
– Повернемося до процесу реформування. Як Ви  вважаєте,  що  змінилося  у  структурі  за  цей час?
– Мабуть, змінився світогляд. Після атестації багато співробітників  зрозуміли,  що  не  завжди  чинили правильно.  Звісно,  багато  залежало  від  матеріального стану. Я впевнений, що зі збільшенням заробітної плати  люди  вже  не  будуть  шукати  особистої  вигоди  від служби, а це велике досягнення. Зараз поліцейські дорожать своєю роботою. Від тих же, хто думає інакше, система сама позбудеться.
– А над чим ще необхідно працювати?
–  Потрібен  більш  якісний  відбір  кадрів.  Іноді  трапляються люди сторонні, випадкові, які за своїми морально-діловими якостями не підходять для служби в поліції. Якщо  система  набору запрацює ефективніше, то буде можливість обирати більш гідних.
– У списку найбільш кримінальних районів Миколаївщини  Очаківського  району  немає,  з чим Вас  і  вітаємо.  Проте,  розкажіть  про  найбільш розповсюджені правопорушення на Очаківщині.
–  Звісно  приємно  не  потрапляти  до  подібних  списків, і дійсно, нам є чим пишатись. За останній місяць у  нас  40%  розкриття  злочинів,  це  добрий  результат. Найбільш  розповсюдженими  правопорушеннями  є крадіжки, шахрайство і тілесні ушкодження. Користуючись ситуацією, я хочу звернутися до наших мешканців бути уважними по відношенню до шахраїв. Якщо вам телефонують  від  імені  поліції  та пропонують  за  певну матеріальну винагороду викупити з відділу родича, обов’язково зателефонуйте на 102 і поцікавтесь у чергового, чи насправді до нас поступав даний громадянин.  Також  будьте  уважні  щодо банківських  шахраїв – у нас такі теж дуже розповсюджені. Ні за яких умов не говоріть свої паролі. Таких випадків зняття коштів у нас вже зареєстровано 5. Розкрити ж подібні схеми дуже важко, бо кошти знімаються за межами нашої області, частіше у Донецькій та Луганській областях.
– Не так давно на всіх стінах та зупинках були написи,  рекламуючі  сайт  з  продажу наркотичних препаратів. Чи були знайдені винні, хоча й розуміємо,  що  кіберзлочинність розкривається дуже важко?
– Всі подібні сайти зареєстровані не в Україні, через різні сервери. У нас навіть немає можливості їх заблокувати, не говорячи вже про їх закриття. Проте зараз вже немає такої масової реклами, і це добре. Можливо, це пов’язано з тим, що вдалось деяких привести до відповідальності.
– В Очакові функціонують місця з ігровими автоматами. Наскільки вони легальні?
– Так, дійсно є, але вони зареєстровані на базі Української національної лотереї. Навіть існує офіційний сайт УНЛ, де вказані всі точки продажу, у тому числі й міста Очаків. Ми перевіряли їх документи, на даний момент все  у  рамках  закону.  Щоб  ви  розуміли,  УНЛ  –  це  не тільки  продаж  білетів,  а  й  комп’ютерні програми,  де люди програють свої гроші. Та мені здається, що така легалізація  ненадовго  і  законодавство в  цьому  плані зміниться. Я би ще хотів звернутися до мешканців Очакова та Очаківського району. Злочинність – це соціальне явище, яке лише ми перемогти не спроможні і боротися з ним дуже важко. Якщо ви знаєте будь-яку інформацію про протизаконну діяльність, звертайтеся. Зі свого боку,  ми  гарантуємо конфіденційність  та  оперативне реагування.
– Ви, як новий начальник Очаківського відділу поліції головного управління національної поліції в Миколаївській області, що б хотіли побажати своїм співробітникам?
– Я хочу побажати поліцейським Очаківщини докладати максимум зусиль для досягнення тих результатів, яких вимагає від нас сьогодення. Наша задача – допомагати  людям,  і  не  важливо,  чи  це  крадіжка великої суми грошей або трьох курей у бабусі в селі (бо для останньої це справжня біда), і до цього не можна ставитися  з  байдужістю.  Я  завжди  акцентую  увагу  своїх співробітників на відсутності формалізму в їх діях. Вони повинні  довести,  що  гідні  звання  поліцейського  і  тієї зарплати, яку отримують.
– Дякуємо, Дмитро Сергійович, за розмову. Від себе особисто та від всього колективу редакції газети «Чорноморська зірка» вітаємо Вас с призначенням на посаду начальника. Бажаємо Вам успіхів та наснаги у нелегкій Вашій праці.

Інтервю брала Т. ЛУПУЛ