[sc:adsence]

Те, що «будуть все укрупняти», сьогодні чули навіть найменш продвинуті наші співгромадяни. Але як саме? 8 червня у великій залі адмінбудівлі для відвертої розмови на цю тему зібрав представників району та міста експерт обласного офісу реформ І.В. Кузьмін.

DSC_0462
Ігор Валерійович пояснив: є попередній, перспективний план об’єднань по області, а затвердити його має сесія обласної ради. (Реформа передбачає, що інтереси мешканців об’єднаних територій не повинні постраждати у розумінні отримання освітніх, медичних послуг а таке інше). У плані цьому зазначено, що Очаків об’єднають з Очаківським районом під назвою «Очаківська міська громада».
На запитання, чому саме район має приєднатися до міста, а не навпаки, він повідомив: Мінрегіонбуд не вбачає доцільним варіант відокремленого існування міста та району, з однією громадою «посеред» іншої. Тільки – однією спільною громадою. І там вважають, в такому разі, що саме Очаків, як місто обласного підпорядкування – той населений пункт, навколо якого варто створювати об’єднання. А не, наприклад, Чорноморка.
– В усіх цивілізованих країнах ідуть спочатку шляхом доброї волі, а потім ті, хто добровільно не сприймає зміни, змушений їх прийняти уже за рахунок адміністративних засобів, – зазначив експерт. – У разі, якщо ваші дві громади опиратимуться об’єднанню, Очаків залишиться єдиною громадою, а район ви ризикуєте втратити, оскільки його можуть частинами приєднати, наприклад, до Миколаївського, та інших суміжних районів. Або за рахунок адміністративних (читай – фінансових) важелів вас просто простимулюють об’єднатися. Краще вирішити це самим, ніж віддати рішення на розсуд когось іншого.
(До речі, без затвердження цього перспективного плану область не отримає жодної копійки з державного фонду регіонального розвитку).
DSC_0542Проти такого розвитку подій виступив голова асоціації сільських голів А.А. Дмитренко. Процитувавши отриманий з області документ, в якому говорилося про попередньо проведену в Миколаєві консультацію щодо реформи, він констатував:
«З ким відбулися ці консультації? Особисто я дізнався про попередній розподіл через Інтернет у вихідні. Також, Закон говорить про ДОБРОВІЛЬНЕ об’єднання громад. Сьогодні я не бачу ні добровільності, ні прозорості. Від імені інших сільських голів і наших громад, я прошу Вас донести до обласного керівництва нашу думку: не варто поспішати з затвердженням цього попереднього плану. Так можна загубити те хороше починання, яким є ця реформа. Це справа потрібна, ми розуміємо. Але навіть ті, хто «за» об’єднання, втратить свій ентузіазм, якщо його змусять діяти не так, як він бажає. Давайте об’єднаємо тих, хто цього хоче, а уже на їх прикладі інші побачать, як виходить хазяйнувати на об’єднаних територіях, і також захочуть увійти до певної громади.
Існує ще безліч питань, у разі, якщо Очаків об’єднати з районом і створити міську громаду. Наприклад, щодо представницького органу. Якщо врахувати, що чисельність громад міста та району приблизно однакова, то виходить, що місто матиме 50% голосів від складу такого органу. Як ви вважаєте, чи будуть враховуватися інтереси малих сіл, які за своєю не чисельністю навіть не матимуть там свого представника? А земля і кошти від неї? Чи розподілятимуться вони на потреби району?
Я брав участь у робочій групі, коли готувалася реформа Безсмертного. Де тепер ця реформа? Так само ми можемо «поховати» добровільне об’єднання громад зараз, якщо будемо поспішати і змушувати».DSC_0467
Покровський сільський голова Г.М. Агафонов: «Наша сільська рада, за нормами закону про об’єднання, «зависає у повітрі». До іншої області – Херсонської – ми приєднатися не можемо, хоч і межуємо з нею. А у нашій області та районі, виходить, що ми не межуємо з жодною громадою! Як вирішуватиметься це питання?»
(Ігор Валерійович прокоментував: у подібних «цікавих питаннях» Мінрегіонбуд підтримуватиме позицію обласної робочої групи, а уже Кабмін враховуватиме думку Мінрегіонбуду).

DSC_0479В.о. Очаківського міського голови С.М. Бичков: «Очаків навчився непогано виживати без виробництва, утримувати свою соціальну сферу та справлятися зі своїми проблемами. Повірте, нам об’єднання з районом теж не дуже то й потрібне. Але як район існуватиме, наприклад, без тієї ж лікарні, утримувати яку буде міська громада і відповідно лікуватиме там міських мешканців?».
DSC_0484Солончаківський сільський голова М.В. Шуман: «Андрій Анатолійович діло каже, треба об’єднуватися, але ж не так поспішати. До того ж, вибачте на слові, за моїм досвідом, коли місто починає піклуватися про село, село у виграші не буває.»
Голова Очаківської РДА С.В. Самоуков: «Ніхто нікого нікуди силою не «затягуватиме». Звичайно, люди повинні «дозріти» до думки про об’єднання. Кожен із мешканців села хотів би, наприклад, щоб там залишилась школа, щоб було де отримати медичні послуги і так далі. Я схильний думати, що сьогодні накопичилсь багато проблем, і тому ми просто виживаємо. А треба прагнути жити, щось змінювати, розвиватися.»
Земляна Р.В.: «По великому рахунку, звичайного мешканця ромади турбує, щоб були нормальні якісні послуги. А за які гроші і під чиїм керівництвом – неважливо».
DSC_0507А.П.Москальський: «Ми за єдину громаду, яка б вона не була».
Розмова відбулася, і її учасники були достатньо відвертими, як і планувалось. Хоч, може, і не всі… Що у підсумку? Перше – в області вважають, що місту з районом разом буде краще (хоч і ті, й інші проти). Друге: вибори відбуватимуться ще до нині існуючих органів самоврядування, оскільки навіть за термінами по закону реформа до жовтня просто не встигне відбутися, а от коли вже громади об’єднаються – чекайте нових виборів. Третє: кінцевих термінів остаточного втілення реформи у життя немає.
І. БАРАНОВА