[sc:adsence]

Минулого тижня, під час наради з керівниками у Очаківській РДА, начальник Очаківського МВ УМВС Виговський повідомив сільських голів: оскільки Закон про декомунізацію уже діє, слід у законному порядку демонтувати пам’ятники Леніну та відповідну символіку, там, де вона ще залишилася, для запобігання провокаціям та порушенням громадського порядку.

Губернатор В. Меріков заявив: «Усі подібні об’єкти культурної спадщини, демонтовані пам’ятники, які представляють історичну цінність і внесені до Переліку об’єктів і пам’яток історії та культури, я доручив передати на збереження в Миколаївський обласний краєзнавчий музей. Я за позбавлення від комуністичних пережитків, закликаю представників громадськості, які ініціюють демонтаж пам’ятників діячам комуністичного режиму, об’єднати свої зусилля з представниками влади».

демонтаж постаменту пам'ятника Леніну в Очакові

Говорив про це 22 червня на «апаратному» і перший заступник голови РДА С.П. Стовманенко – навівши у приклад Очаків, де демонтаж провели силами комунальників, відправивши пам’ятник до музея.

Треба зробити це за рішенням сесій сільських рад, цивілізовано, – зазначив він. Час диктує: або це відбувається так, або повалення проходить стихійно, з руйнуванням та стресами для старшої половини населення.  Монументи та погруддя сільським головам було запропоновано на вибір віддати до Кам’янського або Іванівського музеїв.

Не встигли. У Козирці 23 червня, опів на другу дня, зупинилося авто, з якого вийшли кілька чоловіків у одязі з нашивками «Правого сектора» (до речі, варто перевірити, чи це не провокація, адже сьогодні нашивки та форма, як відомо, ще нічого не доводять). Вони поцікавилися у місцевих – мовляв, чому не виконується законодавство України, і пам’ятник Леніну досі не знесений? Втім, відповідь їх не особливо цікавила – «об’єкт» був тут же, без пауз, розвалений кувалдами (довелося докласти чималих зусиль, бо не піддавався), а «демонтувальники» сіли в машину й поїхали.

В соціальних мережах мешканець села Григорій Головач, учасник АТО, висловив своє обурення таким вандалізмом, запитуючи: чи подумали ці люди про тих, хто прибиратиме потім парк? Про тих, хто мешкає у селі?

В Козирці розвалили пам'ятник Леніну
Фото Г. Головача

Тут виникає питання: де тонка межа патріотизму і радикалізму? Яка різниця між словами «демонтаж» і «знищення»? Якщо ми, як це декларується всюди, вже без п’яти хвилин європейці – давайте й діяти відповідно,  адже й без того зрозуміло, що подібним монументам залишилося стояти недовго, всі кроки до цього зроблені і на законодавчому, і на місцевому рівнях.

Може, очаківська земля і здається комусь занадто «доброю» та «конформістською», але погодьтесь, нема землі «занадто мирної».

І. БАРАНОВА

P.S. Згідно із законодавством про декомунізацію, протягом 6 місяців органи місцевої влади повинні провести демонтаж таких пам’ятників. Якщо протягом поставлених термінів сільською, селищною або міською радою рішення про демонтаж прийнято не буде, таке рішення приймається сільським, селищним або міським головою в 3-х місячний термін. Якщо ж рішення прийнято не буде і цими посадовими особами, такий демонтаж проводиться згідно з розпорядженням голови облдержадміністрації. (За інф. Департаменту інформаційної діяльності ОДА).