[sc:adsence]

Чергова 36-а сесія Очаківської районної ради 6 скликання розпочалася з інформування депутатів про кадрові призначення у районі (зокрема, з повідомлення про призначення першим заступником голови РДА С.П. Стовманенка, а начальником міськвідділу міліції І.М. Виговського) та звіту її голови О.І. Борщевського про роботу за минулий і початок нинішнього року.

Олександр Іванович подякував усім, хто надавав допомогу і підтримку нашим землякам-учасникам АТО (а це понад 735 тис. фінансової допомоги, понад 155 тис. гуманітарної, більше 4 тис. грн. перераховано на народну броньовану ш21видку, придбано 40 бронежилетів, 2 тепловізори, 3 казначейських зобов’язання, 45 комплектів зимового одягу та взуття для бійців) та їхнім сім’ям, особливу подяку висловивши голові створеного саме з метою надання такої всебічної допомоги ГО «Очаківщина» А.І. Костерчуку, тим, хто допомагав облаштуватися майже 100 переселенцям зі сходу країни, які прибули на територію нашого району.

Голова райради, також, відзначив позитивні напрацювання в організаційному забезпеченні сесій районної ради, роботі постійних депутатських комісій, робочих груп з вивчення нагальних проблем життя району. А ще, розповів про підготовчі кроки, спрямовані назустріч  реформі місцевого самоврядування та територіальної влади в Україні – вивчення та обговорення законопроектів з даного питання, створення у районі Очаківського відділення Асоціації сільських та селищних голів, яке очолив А.А. Дмитренко та його участь у відповідних обласних заходах тощо.

Зупинився О.І. Борщевський і на результатах роботи, спрямованої на покращення технічного стану 23 об’єктів комунального майна, які знаходяться у спільній комунальній власності громад сіл району та їх ефективного використання, зокрема й у рамках 3-ї фази спільного Проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду –ІІІ» (а це клуби, школи, дитячі садочки тощо, де були замінені вікна, двері, опалювальні котли, утеплені стіни та проведені інші заходи, спрямовані на енергозбереження).

Голова райради зазначив, що незважаючи на усі труднощі і проблеми, які район (як і вся країна) переживали у минулому році, депутатам, головам сільрад та виконавчому апарату районної ради у співпраці з райдержадміністрацією вдалося забезпечувати правопорядок, стабільність та нормальну життєдіяльність населення, подякував усім за підтримку й допомогу та висловив надію на подальшу співпрацю.

Наступним на порядку денному стояло питання щодо визнання Російської Федерації державою агресором, а ДНР і ЛНР – терористичними організаціями. Оскільки на попередній сесії воно вже виносилось, але не було підтримане більшістю голосів, то голова Очаківської РДА С.В. Самоуков, Чорноморський сільський голова А.А. Дмитренко та депутат районної ради О.Ф. Росинець закликали присутніх цього разу проявити громадянську позицію та солідарність з тими нашими земляками, які сьогодні у зоні АТО намагаються зберегти мир і спокій у державі. А якщо ні, то, як зазначив С.В. Самоуков, – принаймні пояснити свою точку зору. У відповідь на це, депутат райради С.Г. Байдіков зазначив, що голосувати проти він не буде, але й проголосувати за це рішення йому заважають деякі моменти, які, на його думку, не повинні мати місця у стосунках з країною, якщо вона визнається агресором. І хоч, крім нього, ще двоє депутатів утримались від голосування, все ж переважною більшістю цього разу відповідне рішення було прийняте.

Далі, зважаючи на те, що вирішення ряду наступних питань потребувало внесення необхідних змін до районного бюджету, депутати, помінявши місцями 6-е і 3-є питання порядку денного, заслухали доповідь начальника фінуправління РДА А.Д. Єгорової щодо цих змін Зокрема, Анжела Джонівна повідомила, що будуть збільшені обсяги субвенцій з державних бюджетів місцевим на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату комунальних послуг у сумі 1755,700 тис. грн. та на часткове фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл – 173,200 тис. грн., а також субвенції, що передається з бюджетів сільських рад районній раді (Покровська сільрада передасть 40 тис. грн. на пальне для підвозу дітей до школи). Крім того, за рахунок вільних залишків будуть збільшені видатки: райдержадміністрації – 12 тис. грн. для формування матрезерву на придбання паливно-мастивних матеріалів та матеріалів для ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, 60 тис. грн. Очаківському центру первинної медико-санітарної допомоги на лікування хворим на метаболічні захворювання); відділу освіти, молоді та спорту – 8 тис. грн. (для виконання заходів програми «Діти та молодь Очаківщини»); відділу культури райдержадміністрації – 36,107 тис. грн. (для встановлення охоронної сигналізації та впровадження інших заходів безпеки) та 11,393 тис. грн. на заміну вікна і дверей у РБК; районній раді  – 30, 650 тис. грн. (надання фінансової підтримки районному радіо «Очаківська нива»).

Оскільки на засіданні постійної комісії депутати заслухали звіт заступника начальника УПСЗН Н.В. Калінської про хід виконання районної Комплексної Програми «Турбота» щодо дотримання державних гарантій праці і соціального захисту громадян району, надання їм різних соціальних виплат та послуг, і обговорили проблемні питання, рішення щодо передбачення додаткових коштів терцентру для надомного обслуговування одиноко проживаючих громадян було підтримано.

Те ж саме відбулося і з питанням стосовно встановлення вартості харчування учнів під час оздоровлення у пришкільних таборах, яке теж заслуховувалося на постійній комісії. Депутати одноголосно підтримали начальника відділу освіти, молоді та спорту РДА Л.А. Голян, яка пояснила, що, оскільки діти перебувають у таборах неповний день, то краще буде не розпилювати кошти на 2-разове харчування, а зробити його одноразовим, зате, більш поживним і різноманітним.

А доповідаючи про хід виконання районної програми «Шкільний автобус», Л.А. Голян зазначила, що крім учнів, які підвозяться до школи 10 автобусами (8 шкільними та 2 – перевізниками), цими ж автобусами до дитсадочків підвозяться ще й 65 дошколят. Тож, Людмила Анатоліївна звернулася з проханням до сільських голів у подальшому передбачити для цього у бюджетах їх сільських рад відповідні кошти, аби хоч частково компенсувати ті витрати, які сьогодні практично повністю лягають на плечі районного бюджету. У відповідь на це, Кам’янський сільський голова Л.С. Стоянова запропонувала обрахувати необхідні кошти по формульному розрахунку, і тоді необхідну субвенцію можна буде перерахувати з бюджетів сільських рад до районного бюджету. Підтримав її і депутат райради А.І. Костерчук, який теж наполягав на необхідності надання чітких розрахунків потрібних коштів, і тому утримався від голосування за проект рішення з даного питання.

Далі А.Д. Єгорова у співдоповіді з начальником Очаківської ОДПІ В.С. Бітуном поінформували народних обранців про заходи, вжиті щодо наповнення районного бюджету та економного використання бюджетних коштів. Анжела Джонівна зауважила, що хоч такі галузі як освіта та охорона здоров’я і фінансуються з державного бюджету у вигляді субвенцій, їх не вистачає на всі необхідні потреби, і в першу чергу, на виплату заробітних плат у зв’язку зі стрімким зростанням обсягу індексацій, які на них нараховуються, та на енергоносії. Тому, на її думку, питання зменшення видатків на енергоносії (за рахунок зменшення їх фізичних обсягів та застосування енергозберігаючих технологій) є досить актуальним (зокрема, по центральній районній лікарні зараз вирішується питання переходу на котли на альтернативному паливі). І взагалі, як зазначила начальник фінансового управління, у бюджеті слід зменшити питому вагу видатків споживання і збільшити – видатків розвитку. Цього можна досягти також за рахунок наступних кроків – приведення штатної чисельності працівників бюджетних установ до оптимальної та оптимізації кількості цих установ. Але все це має відбуватися таким чином, аби в жодному випадку не погіршити якості послуг, які надаються ними населенню району. Та все ж, найголовніше – виконання у запланованих обсягах доходної частини бюджету і залучення додаткових ресурсів для його наповнення. І тут слід контролювати обсяги надходжень основних джерел наповнення доходної частини бюджету – податку на доходи фізичних осіб (а у цьому році простежується зменшення середньої заробітної плати по усіх установах та підприємствах, що відповідно може призвести до зменшення обсягів даного податку) та плати за оренду землі (яка цього року має бути збільшена).

На необхідності пошуку резервів збільшення доходної частини бюджету наголосив і депутат райради О.Ф. Росинець. І тут, на його думку, дуже важливо звернути увагу влади та контролюючих органів на той факт, що у районі прослідковується тенденція до збільшення кількості одноосібників, і, відповідно – зменшення обсягів плати за оренду землі.

І голова РДА С.В. Самоуков, і начальник ОДПІ В.С. Бітун запевнили присутніх, що необхідна робота у цьому напрямку вже ведеться, але дуже стримує її той факт, що до червня поточного року урядом накладений мораторій на будь-які перевірки з боку контролюючих служб. Та, незважаючи на це, накопичуються певні дані щодо легалізації працевлаштування по окремих підприємствах і роботодавцях, і як тільки мораторій буде знятий, робота у цьому напрямку відновиться, бо вона є досить ефективною.

Непростими виявились земельні питання. За рішення про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, відведених в оренду ТОВ «Південно-Українська вітроелектростанція» для встановлення нових вітряків в межах територій Парутинської та Острівської сільських рад, депутати проголосували, лише взявши тверду обіцянку з присутнього на сесії представника цієї компанії щодо заключення та виконання договорів соціального партнерства з відповідними сільськими радами, особливо в частині ремонту доріг.

Та й взагалі, перш ніж надавати згоду на затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах чи поза межами певних сільських рад, депутати запропонували заслуховувати думку сільських голів з цього приводу. Тож, до прийняття рішень про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок рекреаційного призначення ТОВ «Шел-Вест» та П/П С.Д. Заборовій (автокемпінг), які розташовані на Лагерній косі, надали слово Чорноморському сільському голові А.А. Дмитренку. Андрій Анатолійович звернув увагу депутатів, що у порівнянні з іншими подібними базами відпочинку, нормативна грошова оцінка земельних ділянок вищезазначених баз занижена майже у 10 разів. Крім того, депутатам зачитали звернення з цього приводу від Чорноморської сільської ради. Тож, вони прийняли рішення ТОВ «Шел-Вест» відмовити у затвердженні технічної документації, а стосовно автокемпінгу (оскільки присутній на сесії представник ПП С.Д. Заборової аргументував правильність визначеної оцінки земельної ділянки даної бази відпочинку, посилаючись на нову методику процедури оцінювання), перенести розгляд цього питання на подальше, аби сільський голова та депутат-мажоритарник від цієї сільської ради могли ретельно його вивчити.

Крім того, відповідними рішеннями депутати затвердили зняття статусу службового житла відділу освіти, молоді та спорту з двокімнатної квартири та передачу її у комунальну власність Іванівської сільради; технічну документацію з нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, наданої в оренду для ведення фермерського господарства А.П. Бурбелі в межах території Острівської сільради; а також, внесення доповнень до Переліку об’єктів нерухомого майна спільної власності територіальних громад сіл району, які у поточному році передаються в оренду.

А наостанку, за власним бажанням та у зв’язку з виходом на пенсію звільнили з посади головного редактора районного радіо «Очаківська нива» Л.М. Магу та поклали виконування обов’язків головного редактора на кореспондента радіо Л.С. Гетьманенко.

Л. КОЧМАР.