[sc:adsence]

КОГОРТА «ЗОЛОТИХ ІМЕН» ЗЕМЛІ ОЧАКІВСЬКОЇ  ПОПОВНИЛАСЯ НОВИМ

Хоч вона й не народилася в Очакові, та за роки життя у ньому зрослася з нашим містом душею, надзвичайно багато зробивши для збереження його багатої історично-культурної спадщини не лише з посадових обов’язків, а й за покликом серця. Тому вихід кожної нової книги почесної мешканки Очакова, депутата міської ради, відомого і шанованого не лише серед жителів Очаківщини, а й за її межами, краєзнавця Галини Федорівни Крикун завжди викликає щиру зацікавленість і є важливою подією в культурному житті міста. Ось і 29 січня у приміщенні Очаківського військово-історичного музею ім. Суворова на презентацію її, цього разу вже 11-ї енциклопедії краєзнавства з серії документально-художніх видань «Золоті імена» – «Светлейший князь Потемкин-Таврический Г.А. в истории Очакова и земли Очаковской», зібралося чимало очаківців та гостей, зокрема представники місцевої влади, культурно-творчої спільноти, краєзнавці Очаківщини та нашого обласного центру.

Після виконання ораторії Джузеппе Сарті, написаної на події грудня 1788 року та пов’язаної з переможним штурмом турецької фортеці Очаків російською армією під командуванням Г.О. Потьомкіна, і короткої передмови, ведуча заходу Г.І. Скрипниченко надала слово авторці, яка розповіла, що при зображенні у своїй книзі харизматичної постаті Григорія Потьомкіна, особистості, безсумнівно, неординарної та багатогранної, вона намагалася, в першу чергу, охарактеризувати його як видатного державного діяча і полководця, внесок якого у подальший розвиток півдня України й нашого міста зокрема є просто неоціненним.

– Робота над книгою продовжувалася майже 4 роки (майже три роки над рукописом і близько року у видавництві), і під час цього процесу я відійшла від якихось літературних трактовок образу князя Потьомкіна-Таврійського, зосередившись лише на вивченні першоджерел: рескриптів, наказів, листів, спогадів сучасників тощо – зазначила Галина Федорівна. – Тим більше, що вихід видання приурочений до 275 річчя з дня народження Потьомкіна та 225 річчя Очакова як міста обласного підпорядкування. Розпочинається книга з загальних історичних особливостей тогочасної епохи та оточення імператриці Катерини ІІ і князя Г.О. Потьомкіна, змальовуються Кінбурнська битва та чорноморські й лиманські морські баталії, а потім – облога та штурм Очакова. У книзі дуже багато ілюстративного матеріалу, посилань на відомі історичні особистості – видатних російських та іноземних полководців, ватажків українського чорноморського козацтва.

Багато теплих слів та побажань міцного здоров’я, сил і подальшого творчого натхнення (а від декого навіть зізнань у коханні) на адресу винуватиці свята прозвучало з вуст секретаря Очаківської міськради С.М. Бичкова, голови районної ради О.І. Борщевського, депутата облради А.С. Могилевської, протоієрея Святомиколаївського храму С.І. Михайлюка, головного зберігача фондів Миколаївського обласного краєзнавчого музею Н.О. Кухар-Онишко, миколаївського краєзнавця та мецената М.І. Кондратьєва, доцентів Миколаївського національного університету ім. Сухомлинського О.І. Барана та Л.М. Шкаруби, представників очаківських музеїв Ф.І. Віхерка та Г.В. Лагунової, заступника директора нацпарку «Білобережжя Святослава» В.Б. Чауса та багатьох інших шанувальників її творчості, які щиро подякували їй за чудову книгу, отримавши на знак подяки у дар від авторки за підтримку у її праці по примірнику нового видання.

Музичні привітання Галині Федорівні подарували колектив Очаківської дитячої музичної школи та чоловіча вокальна група «Соколи» під керівництвом О.Н. Старовойтова і її солісти.

Насамкінець, колега Г.Ф. Крикун, депутат міськради А.В. Назарова провела аукціон видань авторки та інших творів, присвячених нашому краю. А завершився захід вже традиційним фото напам’ять.

Л. КОЧМАР.

“Чорноморська зірка” від 13 лютого 2015 р.,  №№ 13-14